Kuchnia troszczy się o nasze ciało i psychikę

Kuchnia troszczy się o nasze ciało i psychikę

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kuchnia, czyli to co spożywamy troszczy się, o nasze ciało i naszego ducha. Większość z nas czując głód zaspokaja go szybko przyrządzając najczęściej kanapkę. Albo spożywa sałatkę kupioną w zakładowym barze. Lub też syci się frytkami, czy hot dogiem kupionym na mieście.

Zakupiony posiłek konsumujemy szybko będąc w drodze lub w biurze przed monitorem komputera. Zjadamy posiłek w pośpiechu nie zastanawiając się nad jego składem, nie czując jego smaku, ani zapachu. Co prawda zasyciliśmy głód żołądka, lecz taki posiłek nie poszedł nam na zdrowie.

Aby jedzenie było zdrowe musi być przygotowane w domu ze świeżych i znanych produktów. A potem konsumowane bez pośpiechu. Powolne przeżuwanie sprawia, że nasz żołądek przez dłuższy czas zostaje zapełniany treścią pokarmową, która jest dokładnie przeżuta. Przy tym mamy wiele przyjemności płynącej z odczuwanego smaku, zapachu. Jak i wyglądu potrawy, która została ładnie podana.

Odżywianie nie polega tylko na tym, aby włożyć byle jakie jedzenie do ust i tym zaspokoić głód. Odżywianie rozpoczyna się od etapu zakupienia i przygotowania produktów, przyrządzania ich, gotowania lub pieczenia, układania na talerzu. A konsumpcja następuje na samym końcu.

Samodzielnie przygotowany posiłek jest zdrowy dla naszego ciała. A cała procedura związana z jego przyrządzaniem jest zdrowa dla naszej psychiki. Dlatego dla własnego zdrowia i równowagi psychicznej warto nie stronić od kuchni.