5 rad dla początkujących użytkowników soczewek

5 rad dla początkujących użytkowników soczewek

Wszystko co jest dla nas nowe, wydaje się być bardziej skomplikowane niż jest w rzeczywistości, tak kwestia ma się również z soczewkami kontaktowymi. Wystarczy jednak tylko trochę praktyki, żeby nabrać wprawy i robić to szybko, sprawnie i dokładnie.

Dobrze już od początku nabrać dobrych nawyków, które będziemy sukcesywnie stosować, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych błędów.

 

Zacznij od specjalisty

 

Przede wszystkim swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi zacznij od wizyty u specjalisty (okulisty bądź optometrysty), który na podstawie badania wzroku oraz rozmowy z Tobą, pomoże dobrać najlepsze soczewki – najbardziej dopasowane do Twojej wady wzroku i prowadzonego trybu życia.

 

Higiena i odpowiednia pielęgnacja

 

Ponadto nauczy Cię poprawnie zakładać i zdejmować soczewki oraz je przechowywać, jeśli zdecydujesz, że chcesz użytkować soczewki miesięczne lub dwutygodniowe wymagające codziennej pielęgnacji. Dzięki temu będziesz w stanie wykonywać efektywną pielęgnację soczewek i zadbasz o higienę na najwyższym poziomie. To pomoże zapobiec nieprzyjemnym komplikacjom zdrowotnym.

Przede wszystkim dbaj o higienę rąk i soczewek kontaktowych, aby nie przedostały się do Twojego oka żadne zanieczyszczenia zewnętrzne czy bakterie. Mogą one doprowadzić bowiem m.in. do zapalenia spojówki. Niedokładne czyszczenie soczewek kontaktowych przed ich włożeniem do płynu pielęgnacyjnego może z kolei negatywnie wpłynąć na komfort odczuwany w trakcie dnia, szybsze wysuszanie soczewek, a także gorszą ostrość widzenia. Ręce należy myć zarówno przed założeniem soczewek, jak i przed ich zdjęciem.

 

Pilnuj daty założenia i ściągnięcia soczewek

 

Pod żadnym pozorem nie noś soczewek kontaktowych dłużej niż są do tego przeznaczone. Unikaj noszenia soczewek jednodniowych dłużej niż przez jeden dzień, dwutygodniowych przez miesiąc a miesięcznych przez półtora czy dwa miesiące – może negatywnego wpływu zdrowotnego na swoje oko nie odczujesz dzisiaj, ale z pewnością odbije się to na komforcie użytkowania, a w kolejnych latach również na jakości widzenia.

 

Zdejmuj soczewki przed spaniem

 

Z pewnością w którymś momencie nasunęło lub dopiero nasunie się pytanie o to, co by się stało gdybym poszedł spać w soczewkach kontaktowych, które nie są do tego przeznaczone. Pomożemy Tobie rozwiać wątpliwości. Po prostu Twoje soczewki i oczy będą bardzo wysuszone, a to wpłynie z kolei na komfort i nie będziesz mógł w trakcie dnia funkcjonować na takim poziomie wygody jakim byś chciał. W dłuższej perspektywie dotknie to również kwestii zdrowotnych Twoich oczu, bowiem soczewki całodobowe mają dużo wyższy poziom tlenoprzepuszczalności niż soczewki przeznaczone do noszenia dziennego. Unikaj zatem tego jak ognia, a jeśli potrzebujesz noszenia soczewek również w nocy – kup soczewki całodobowe takiej jak Biofinity, czy Air Optix Night&Day.

 

Rady w pigułce:

 

  1. Zacznij od wizyty u specjalisty
  2. Dbaj o higienę rąk
  3. Dbaj o efektywną pielęgnację, jeśli nosisz soczewki wielokrotnego noszenia
  4. Nie noś soczewek, dłużej niż jest to zalecane
  5. Nie śpij w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone.

Post Comment